Koenzym Q10 ve stravě a jeho odpůrci
Koenzym Q10 je název, který si spojujeme především s reklamou na kosmetická specifika. Je to jeden z nejúčinnějších antioxidantů, a tak není divu, že bylo rozhodnuto jej využít právě v této roli. Lidské tělo je schopno produkovat koenzym Q10 a uspokojuje tak většinu poptávky po této složce.
Naše fyziologie ho však s věkem činí stále méně a méně, takže po 40. roce věku je úbytek patrný. K jejímu vymizení navíc vede stres, nervózní životní styl a dokonce i obvykle doporučovaná fyzická námaha. Ukazuje se však, že koenzym Q10 můžeme tělu přinést nejen ve formě kosmetiky, ale také jako složku potravy.
Obzvláště velké dávky lze nalézt v obilných zrnech, celozrnných výrobcích a otrubách. Dávky CoQ10 se také nacházejí ve vnitřnostech, rybách, rostlinných olejích a některé zelené zelenině, jako je brokolice a špenát. Koenzym Q10 má velmi pozitivní vliv na naši pokožku, vlasy a nehty a také podporuje metabolické změny.
Glutaman sodný – na co si dát pozor
Kouzlo MSG je ve skutečnosti umami. Tak Japonci popsali chuť pokrmu, kterou si spojujeme s potěšením a s charakteristickou masovou dochutí pokrmů. Najdeme ho téměř ve všech potravinářských přídatných látkách, které můžeme dát do regálu s průmyslově zpracovanými a velmi slanými potravinami. Do této skupiny patří koření typu vegeta, koření typu maggi, všechny druhy omáček a polévek v prášku, čínské polévky, vývarové kostky, chemické kořenící směsi, lupínky, masové konzervy, hotové těstíčko …
Jednou větou: může se zdát, že umami je vše, co by se ve zdravé výživě nemělo dovolit. Mezitím glutaman sodný, který je zodpovědný za příchuť umami, je přirozeně přítomen v mnoha produktech. Nejhojnější je parmezán, ale najdeme ho i v jiných sýrech, uzeninách a některé zelenině. Je spojena s asijskou kuchyní a je součástí např. sójové omáčky, která je výbornou náhradou soli (sojová omáčka má mnohem méně sodíku než kuchyňská sůl). Předávkování syntetickým glutamátem je nevýhodné, i když je třeba jasně říci, že se nejedná o hodnotný produkt.
Sezóna bobů je velmi krátká, takže ji musíte využít na maximum. Je to velmi zdravá zelenina, i když někomu to přijde horší. Semena vybírejte světle zelená a bez zápachu. Pokud se objeví nějaké nepříjemné aroma, je lepší ho nekupovat. Bobule obecná obsahují hodně kyseliny listové. Již 100 gramů vařených bobů uspokojí denní potřebu této složky u těhotných žen. V bobu obecného najdeme také levodopu – aminokyselinu, která zlepšuje náladu a má odkyselující účinek.
Za zmínku stojí i přítomnost vitamínů B a manganu. Fazole mají pověst kalorické zeleniny. Přitom 100 gramů semínek obsahuje jen 66 kcal a díky vysokému obsahu bílkovin a vlákniny vás zasytí na velmi dlouhou dobu. Nejčastěji vaříme fazol obecný, ale mladé se dají konzumovat i syrové. Jakmile je zpracováno, mělo by se vařit co nejkratší dobu, aby se zachovala většina nutričních hodnot. Bobule chutnají skvěle s máslem, česnekem a koprem. Pokud vás po konzumaci luštěnin nadýmá, můžete do vody přidat lžíci cukru nebo hrst kmínu.
Zvýšení chuti k jídlu
Dietní rady dostupné na internetu se nejčastěji týkají potlačení chuti k jídlu a hubnutí. Jsou však lidé, kteří mají přesně opačný problém. Chtějí přibrat. Pokud ne, velmi často nemají chuť k jídlu, i když jedí zdravě. Chuť k jídlu však může být přirozeně stimulována.
V první řadě je však třeba vyloučit zdroj takového onemocnění. Nedostatek chuti k jídlu je někdy důsledkem onemocnění trávicího systému nebo zánětů, stresu nebo nedostatku vitamínů. Pokud tento faktor odstraníme, můžeme začít zlepšovat chuť k jídlu. Skvěle se osvědčuje při dolaďování pokrmů bylinkami a kořením. Jsou určeny ke stimulaci sekrece žaludečních šťáv.
Nejlépe poslouží pikantní koření a bylinky jako tymián, křen a petržel. Chuť k jídlu podpoří také bylinné nálevy z meduňky, máty a fenyklu. Pokud máte nedostatek chuti k jídlu, je nejlepší snížit porce a jíst častěji a v pravidelných intervalech. Prospěšné je také zvýšit atraktivitu jídla saháním po nových pokrmech a dbát na estetiku konzumovaných pokrmů.